top of page

כל המיתוסים- מה נכון או לא נכון בנוגע לניתוח הסרת משקפיים בלייזר


בישראל מתבצעים  כ 50 אלף ניתוחי לייזר להסרת משקפיים בשנה. מחקרים הראו שתוצאות ניתוח אחרי 5 שנים נשמרות גם אחרי 10, 15 ו-20 שנה.

נתון מעניין נוסף: בכל 4 דקות מתבצע במקום כלשהו בעולם טיפול לייזר להסרת משקפיים.

הטיפול מוצע בעיקר לצעירים בגילאי 18 עד 40, בטרם מתחיל הצורך במשקפי קריאה.

הפופולאריות העצומה של טיפולי הלייזר הביאה עמה גם כמה מיתוסים שחלקם נובעים ממידע שגוי המופץ על ידי גורמים בעלי אינטרס בענף , וחלקם קשורים לטיפולים ומכשור שהיו קיימים לפני למעלה מעשור שנים, והיום כבר לא רלבנטיים.

 

שאלה: האם ניתוח הסרת משקפיים בלייזר יכול לגרום לעיוורון?

תשובה: אתחיל מהשורה התחתונה: לא.

עיוורון יכול להיגרם כתוצאה מנזק לעצב הראיה או לרשתית  - איברים חשובים מאוד שנמצאים בסוף גלגל העין. הטיפול בלייזר לתיקון ראיה אינו קשור כלל לעצב הראיה או לרשתית, ואינו יכול טכנית לגעת בחלק האחורי של העין! הטיפול מבוצע בקרנית – שהיא החלק החיצוני של העין, ומדובר בטיפול של מיקרונים בלבד.

אגב , גם בעבר, בטכנולוגיות מיושנות ביותר לא היה סיכון מסוג זה.

 

שאלה: האם ניתוח הסרת משקפיים יכול לגרום לבעיה בראיית לילה?

תשובה: גם כאן מדבר בתופעה שבעבר הייתה נפוצה מאוד בשל מכשור וטכנולוגיה שניתן להגדיר כיום כנחותה.  טכנולוגיות הלייזר המצויות כיום מתקדמות מאוד ומקטינות עד מעלימות תופעה זו. נדיר מאוד כיום לבצע טיפול להסרת משקפיים בלייזר ולסבול באופן קבוע מהילות וסנוורים בלילה. יחד עם זאת ראוי לציין כי הילות בלילה עלולות להתרחש בחודשים הראשונים שלאחר הניתוח, גם זה  רק במקרים קיצוניים של עיניים בהירות, קוצר ראייה מאוד גבוה וצילינדרים גבוהים במיוחד.

 

שאלה: האם ניתוח הסרת משקפיים גורם ליובש בעיניים?

תשובה :כאן דווקא לא מדובר במיתוס.  יובש בעיניים עשוי להתרחש בתקופה הראשונה לאחר הטיפול ובמידה ומתרחש – ניתן לטפל בקלות בעזרת טיפול של "דמעות מלאכותיות". נדיר שיש בעיות יובש מעל חצי שנה לאחר הניתוח .

אנו חיים באזור המאופיין במזג אוויר יבש וחם ורובנו סובלים גם מעור יבש וגם מעיניים יבשות. זו לא תופעה חריגה לעיניים שלנו.

בכל מקרה,  לא מדובר ביובש קיצוני אלא על תופעה ברת התמודדות פשוטה בעזרת דמעות מלאכותיות.

בקרב הפונים לבדיקת התאמה לפני הטיפול יש כאלה הסובלים מיובש בעין עוד טרם הניתוח , דבר המתברר בקלות בעת בדיקת ההתאמה.

ברור שמי שסבל מיובש לפני הניתוח צפוי שימשיך לסבול מיובש גם אחריו.

 

שאלה: הניתוח לא מחזיק מעמד ואחרי כמה שנים כל המספר חוזר ?

תשובה: מנתונים שהצטברו עד היום אצלנו וגם בעולם, מרבית המטופלים שמרו על היציבות בראיה לאחר הטיפול למשך שנים. יחד עם זאת,כ- 5% מהמנותחים יזדקקו לטיפול מתקן בעתיד. שינוי בראיה יכול להיות  תלוי בלידות, עבודה ממושכת מול מחשב או גנטיקה ולא בגלל הניתוח עצמו. יש לציין כי השינוי (אם בכלל התרחש) היה מתרחש גם לולא בוצע הניתוח.

 

שאלה: ניתוח להסרת משקפיים בלייזר לא מתקן צילינדרים ?

תשובה: זוהי טעות נפוצה הנובעת מידע מוטעה השייך לטיפולים שבוצעו לפני שנים רבות, אז לא היה ניתן לטפל בצילינדר. בעשור האחרון המצב שונה לחלוטין ואפשרי בהחלט לטפל בבעיית ראיה המשלבת צילינדר, האופיינית למרבית הפונים לטיפול. הניתוח מתקן את מלוא הצילינדר פרט למקרים קיצוניים של צילינדרים גבוהים (מעל 6 מספרים) שמספרם באוכלוסיה זניח.

 

שאלה: אם המספר שלי לא יציב – אני לא מתאים לניתוח?

תשובה: נכון. אחד התנאים הבסיסים לטיפול לייזר הוא יציבות במספר של חצי שנה לפחות. יחד עם זאת, בשל השימוש הנרחב במחשב, התורם לשינוי בראיה, אנו מציעים אחריות שאינה מוגבלת בזמן, כך שאם המספר בכל זאת השתנה נבצע טיפול מתקן ללא תשלום.

 

שאלה: אני לא יציב, עלה לי המספר ברבע מספר..

תשובה: שינוי של רבע מספר יכול להיות "סיבה" טובה לאופטומטריסט שלך להמליץ לך להחליף עדשות במשקפיים ועל הדרך גם להחליף למסגרת אופנתית ...

אבל במציאות שינוי של רבע מספר (0.25) בבדיקת ראיה לא נחשב כשינוי או כאי יציבות אלא כהבדלים שיכולים לנבוע מבדיקות שונות (בוקר/ ערב ) אצל אופטומטריסטים שונים או במכשור שונה.

 

שאלה: האם בגלל שלא ניתן לחזור על ניתוח עוד כמה שנים צריך לחזור ולהסתייע במשקפיים?

תשובה: כאן באה לידי ביטוי החשיבות העצומה של בדיקת התאמה מקיפה ומדוקדקת לפני ההחלטה על ביצוע הטיפול. חלק מבדיקת ההתאמה כולל גם מדידת עובי וקמירות הקרנית. נתון זה נלקח בחשבון הן בהחלטה על סוג הטיפול והן בהחלטה אם בכלל ניתן לטפל. במקרים בהם הקרנית דקה מאוד או שטוחה/קמורה באופן קיצוני נפסול את המועמד לטיפול. לעיתים נוכל לטפל ולהוריד את כל המספר והצילינדר אך נודיע למטופל מראש שעקב הנתונים אין אפשרות לתיקון עתידי במקרה הצורך. יחד עם זאת מכשיר הלייזר שלנו מסיר שכבה כה דקיקה מהקרנית עד כי במרבית המקרים נוכל לחזור ולתקן במידת הצורך.

 

שאלה: האם יש כל מיני שיטות להסרת משקפיים?

תשובה: המטופל נחשף בתקשורת לשמות רבים ומשונים של "שיטות" כביכול להסרת משקפיים בלייזר. אבל המציאות הרפואית מציעה רק שלוש שיטות לביצוע הטיפול:

שיטת ה LASIK בה יוצרים מתלה (FLAP) בקרנית, ומתחתיו מבצעים את טיפול הלייזר .

לאחר הטיפול מחזירים את המתלה למקום .

שיטת ה PRK  היא השיטה בה טיפול הלייזר מבוצע על פני הקרנית עצמה ללא צורך בהרמת מתלה.

לטיפול זה הומצאו שמות נוספים לאורך השנים כגון  LASEK  או ASA  אבל כולם  שמות נרדפים המתארים את אותה הפרודצדורה – טיפול שטחי על הקרנית ללא חיתוך.

שיטת ה SMILE בה הטיפול מבוצע בעומק הקרנית ללא צורך בחיתוך מיתלה. בשיטה זו יוצרים פתח קטן דרכו מוציאים את הרקמה העודף מעומק הקרנית. ההתעוששות בשיטה זו מהירה ולאא כאבים בדומה ל LASIK  ויתרונה בכך שלא דרוש לבצע חתך בקרנית.

 

שאלה: האם שיטת אינטראלייז טובה יותר  מ LASIK 

מרבית השואלים יופתעו לגלות שמדובר בניתוח זהה לחלוטין לניתוח לאסיק!

אינטראלייז  הוא מכשיר המבצע  את החלק הראשון של ניתוח הלאסיק . בשלב זה המכשיר מבצע את המתלה (FLAP) על ידי חיתוך באמצעות החדרת בועיות גז לעומק הקרנית, לעומת רוב ניתוחי הלאסיק בעולם כולו המבצעים את המתלה  באמצעות מכשיר הנקרא מיקרוקרטום.

מדובר למעשה בתהליך זהה שניתן לבצעו ב 2 מכשירים שונים.

בשתי השיטות המשך הניתוח מבוצע ע"י מכשיר לייזר נפרד – הוא זה שמטפל בהורדת המספרים של המשקפיים.

כאמור, מדובר באותה שיטת ניתוח כשההבדל הוא במכשיר בו מבוצע חיתוך הקרנית.

מחקרים רפואיים הראו תוצאות זהות לחלוטין מבחינת איכות ראייה והחלמה ועדיפות למיקרוקרטום באיכות וחלקות החתך.

 

שאלה: האם העין יותר רגישה לאחר ניתוח בשיטת PRK?

תשובה: יש רגישות בעין בשבועות הראשונים כמו בכל ניתוח. החזרה לשגרה אחרי הטיפול היא מהירה למדי. למשל: לטוס ניתן מיד. לצלול אחרי שבועיים, וכל ספורט מגע מותר 3 שבועות לאחר ניתוח. פעילות בחדר כושר ניתן לבצע כבר למחרת הניתוח כולל ריצה ואופניים. כמובן שזה כולל חזרה לשגרת עבודה ובילויים.

ניתן לומר כי לאחר 3 חודשים העין נחשבת לבריאה לחלוטין

 

שאלה: האם נכון שיש לי משקפיים בגלל שנהגתי לקרוא כמעט בחושך  בילדות?

תשובה: אין ספק שזה מיתוס ! כל האימוהות שלנו תמיד כעסו עלינו כשגילו את זה . אבל האמת שאף אחד לא באמת יודע מה גורם לנו למספר בעיניים. אין אפילו הוכחות חד משמעיות שמדובר על דבר גנטי. תאומים זהים – אחד יגדל בבני ברק וילמד גמרא והשני ברמת אביב ולא פותח עיתון  – לא בטוח שלשניהם יהיה משקפיים באותו המספר אם בכלל.

ההודעה נשלחה לפרופ' קיזרמן

bottom of page