top of page

       האם עבודה ממושכת במשרד מול מחשב מזיקה לעיניים? 

 

 

רבים מאיתנו עובדים כיום בסביבה משרדית ממוזגת, במשך שעות ארוכות יותר מול מסכי המחשב.

ובכן לצורת עבודה ממושכת שכזו יש גם השלכות בדמות עייפות כרונית בעיניים,  גירוד בעיניים,

טשטוש ראייה וצריבה. אלו ועוד מסמנות כי אנו סובלים, כמו רבים אחרים, מיובש בעיניים.

למעשה מיליוני אנשים ברחבי העולם סובלים כיום מתופעה מודרנית זו והיא מוגדרת כאחת הסיבות

המרכזיות מכלל הפניות לרופאי עיניים (25% מהפונים).

 

יובש בעיניים פוגע באיכות החיים ובאיכות הראייה. עיניים עייפות, צורבות, דומעות ומציקות מובילות לראייה

מטושטשת ולפגיעה בפעילויות יומיומיות כגון: צפייה בטלוויזיה, קריאה, נהיגה בשעות הלילה, עבודה מול מחשב ועוד.

למעשה אדם עם עיניים יבשות מרגיש עייף ורצון לעצום את העיניים כבר במהלך היום וזה יכול לפגוע קשות באיכות החיים ובתפקוד היום יומי.

תלונות על עיניים מגורות מתקבלות לעיתים קרובות בקרב מטופלים העובדים בסביבה משרדית, בעקבות משימות קוגניטיביות רבות שהינם מבצעים, הדורשות צפייה במסכים. בנוסף, סביבה משרדית בד"כ טומנת בחובה לחות סביבתית נמוכה ובכך תורמת להתאיידות של שכבת הדמעות המגינה על לחות העיניים שלנו. סיבות נוספות המובילות ליובש בעקבות עבודה בסביבה משרדית הן מיזוג אוויר, זיהום או איכות אוויר נמוכה.

הסיבה המרכזית ליובש בעיניים בסביבה משרדית נובעת בעקבות שימוש ממושך במסכים, העלול להוביל לתופעה שנקראת תסמונת הצפיה במחשב- ( Computer Vision Syndrome -CVS). מחקרים שנערכו לאחרונה מראים כי כ- 70% מהעובדים מול מסכים מרגישים יובש בעיניים. נתון זה מתייחס לכלל סוגי המסכים, וביניהם: מחשבים נייחים, לפטופים, טאבלטים, מסכי טלוויזיה, סמאטפונים ועוד. מבוגרים דיווחו כי הם נוטים להרגיש תסמיני יובש כמו צריבה וגירוי בשעות אחה"צ המאוחרות, בין 18:00-21:00, לאחר עבודה ממושכת במשרד. הרוב המוחלט של המשתתפים במחקר מבלים מול המסך מינימום 3 שעות ביום. עבודה ממושכת מול מסך גורמת לירידה בתדירות המצמוץ, ובכך להיעדר התחדשות הדמעות ופיזורן על גבי הקרנית. בנוסף תסמונת ה CVS בעקבות עבודה ממושכת מול מסכים עלולה להוביל לא רק לתחושות אי נוחות שנובעות מיובש בעיניים, אלא גם לתחושות נוספות כמו למשל כאבי גב, צוואר וכתפיים וכאבי ראש.

איך להקל על הבעיה?

  1. על מנת להקל על העובד בסביבה משרדית ניתן להתאים את סביבת העבודה ותנאי העבודה:

  2. התאמת בהירות המסך - שינוי צבע הרקע מלבן בוהק לאפור

  3. צירוף מסנן אשר יפחית את רמת הסנוור ממסך המחשב

  4. ניקוי האבק לעתים קרובות ממסכים דיגיטליים שיסייע להפחית את בוהק המסך

  5. התאמת המסך בזווית ישרה אל מול הפנים ומעט מתחת לגובה עיניים -לא מומלץ להטות את מסך המחשב

  6. התאמת המסך כך שיהיה מרחק מספיק בין עיני המשתמש והמסך

  7. הפחתת כמות האור בסביבת המסך

  8. הגדלת גודל הטקסט שהמשתמש צופה בו

  9. מומלץ להקפיד על מצמוץ תכוף יותר ועשיית הפסקות יזומות בשיטת ה- 20-20-20: כל 20 דקות יש לקחת הפסקה של 20 שניות ולהסתכל על משהו במרחק 20 מטרים ממך.

  10. אפשרות אחרת זה לסגור את העיניים ל-20 שניות כל חצי שעה. במקרים קשים קיימים גם משקפיים מיחודים להגנה על העיניים מהתאורה החזקה של מסכי המחשב.

 

חשוב להבין, ככל שהעין יבשה יותר, ריכוז המלחים בדמעות עולה (אוסמולריות גבוהה). התוצאה היא רעילות ונזק לתאי הציפוי על פני שטח העין והיווצרות תגובה דלקתית כרונית בעין. העין תנסה לייצר יותר דמעות (לכן לפעמים יש יובש ולפעמים דמעת), ולהגדיל את קצב העפעוף כדי לפזר את מעט הדמעות הקיימות טוב יותר על פני שטח העין. נזק יכול להיגרם לבלוטות הדמעות ולבלוטות העפעף בשל הגירוי המתמשך ובדרך כלל גם יגרם נזק לשטח פני העין. בגלל חוסר יציבות שכבת הדמעות, נגרמת גם הפרעה בראיה והסובלים מעין יבשה יתלוננו על עייפות בעיניים, ראיה מטושטשת, ראית קווים והפרעות ראיה אחרות שחולפות אחרי מצמוץ.

 

טיפול רפואי בעין יבשה

  לאחר שזיהינו את התסמינים ושינינו גם את סביבת העבודה שלנו בהתאם, חשוב להבין כי מבחינה טיפולית  הטיפול הנפוץ ביותר ליובש הוא הזלפה מקומית של תחליפי דמעות. למרות שטיפול זה הוא רק טיפול מרגיע, השימוש בדמעות מלאכותיות לעיניים יבשות יעיל במקרים של יובש קל להקלת התחושה. תחליפי הדמעות מופעים בצורת נוזל, ג'ל או משחה. ההבדל העיקרי בין התכשירים השונים הוא בצמיגות, ההרכב וחומר השימור. הצמיגות מאפיינת את הצפיפות היחסית של התכשיר ומשקפת את משך הזמן שהחומר נמצא על שטח פני העין. התכשירים עם הצמיגות הנמוכה משמשים בדרך כלל במקרים קלים של יובש ולשימוש במשך היום מאחר שהם מטשטשים פחות את הראייה. ככל שהיובש מחריף, יש צורך בתכשיר צמיג יותר על מנת להקל על התסמינים, אך אלה מטשטשים את הראייה ולכן עדיף להשתמש בהם יותר לקראת השינה.

במצבים של יובש בינוני עד קשה רצוי מאד להיוועץ ברופא עיניים מומחה לעין יבשה.

הרופא יבדוק את מצב הדמעות ויאבחן איזה מרכיבים חסרים בדמעות של אותו אדם (יתכן חוסר מרכיבים מימייים או חוסר מרכיבים שומניים) וכן יבדוק את מצב פני שטח העין, מצב הבלוטות ויאפיין את מידת הדלקת.  לאחר הכן הרופא ימליץ על תחליף הדמעות המתאים למצב העיניים וכן על טיפולים תרופתיים נוספים בהתאם לנזק הקיים על פני שטח העין.

ההודעה נשלחה לפרופ' קיזרמן

bottom of page