top of page

                מאמרים וחידושים

 תחום רפואת העיניים הוא אחד התחומים הדינמיים והמתקדמים בקצב מהיר ביותר מכל תחומי הרפואה. מבחינה טכנולוגית אנחנו תמיד בין הראשונים לאמץ 

כלים חדשים, עדשות אופטיות מקדמות, דבקים חדישים וליזרים מתקדמים. לאור זאת גם היכולות לתקן ולהחזיר לאנשים את מאור עיניהם הולכות ועולות כל שנה. במדור זה ניסיתי לרכז עבורכם חידושים שונים ברופאת העיניים. אני מאחל לכם קריאה מהנה והעיקר לא לשכוח שגם אם הכל בסדר דרוש ללכת מדי פעם לבצע בדיקה תקופתית של מצב העיניים והראיה.

הילד מחליף כל הזמן משקפיים והמספר לא מפסיק לעלות?
יש לפעול בהקדם לפני שיהיה מאוחר מדי

קוצר ראיה היא המגפה של העולם המודרני. לימודים ממושכים, קריאה ממושכת ושעות רבות מול מחשב הם הגורמים העיקריים לעליית המספר במשקפיים בגיל העשרה והעשרים. 

הורים רבים לא מודעים שמספר גבוה במשקפיים פרושו גם סכנות לבריאות העין עד כדי עיוורון. לאחרונה פותחו מספר דרכים לעצור ולהאט את קצב עלית המספר - כדאי לדעת ולפעול.

רואה "זבובים" מול העיניים? טיפול בלייזר יכול לשפר את הבעיה.

 זבובים בעיניים (eye floaters) הם כתמים, נקודות או קוים המופיעים מול העיניים פתאום ביום אחד בהיר. הם עשויים להיות בולטים במיוחד כאשר מסתכלים על רקע בהיר כמו נייר לבן או שמיים כחולים. זבובים בעיניים יכולים להיות מטרידים,  כיוון שהם זזים יחד עם המבט ולא ניתן להעלימם בעזרת טיפות או שיפשוף עיניים.  עד לאחרונה לא היה פתרון טוב לבעיה מטרידה זו חוץ מניתוח כריטת זגוגית גדול ומסוכן. לאחרונה דווח שטיפול בליזר יכול לעזור לפתור את הבעיה.

האם עבודה ממושכת במשרד מול מחשב מזיקה לעיניים?

רבים מאיתנו עובדים כיום בסביבה משרדית ממוזגת, במשך שעות ארוכות יותר מול מסכי המחשב. לצורת עבודה ממושכת שכזו יש גם השלכות בדמות עייפות כרונית בעיניים,  גירוד בעיניים,

טשטוש ראייה וצריבה. אלו ועוד מסמנות כי אנו סובלים, כמו רבים אחרים, מיובש בעיניים עקב תסמונת הצפיה במחשב (CVS).

התאמת סביבת העבודה וטיפול נכון בעיניים יכולים להקבל מאד על המצב.

עדשות להשתלה בקרנית לתיקון יכולת הקריאה

יכולת הראיה מקרוב מתחילה להפגע לאחר גיל 40 וכתוצאה מכך קיים קושי הולך וגובר בקריאה ובראיית עצמים קרובים מצב הנקרא "זוקן ראיה". הרכבת משקפי קריאה היא הפתרון הנפוץ לזוקן ראייה. השתלת שתלים בקרנית הן אחד הפתרונות לתיקון של ראייה ירודה מקרוב באנשים בעלי זוקן ראייה החפצים בראייה טובה לקרוב ללא הרכבת משקפיים. 

קוצר ראיה - המגפה של העולם המודרני!

 קוצר ראייה הוא ליקוי בתהליך שבירת קרני האור בעין הגורם לראיה מטושטשת לרחוק ממנו סובלים כ-100 מיליון אנשים בארצות הברית בלבד.  מדובר במחלה המתקדמת בגיל הצעיר היכולה להיות מלווה גם בתחלואה עינית קשה כגון הפרדות רשתית וניוון רשתית עד כדי עיוורון. רק לאחרונה מתחילים להבין את  הגורמים להידרדרות קוצר הראיה ודרכים לעצירתה

מה זה קטרקט

ואיך מטפלים בו?

קטרקט הוא כל עכירות בעדשה. הזדקנות היא הגורם השכיח ביותר לקטרקט, אך גורמים רבים אחרים, יכול להיות מעורבים, כולל טראומה, רעלים, מחלות מערכתיות ותורשה. קטרקט הקשור בגיל הוא הגורם השכיח ביותר בעולם ללקות ראייה. 

ניתוחי הסרת משקפיים ללא חיתוך וללא שייוף הקרנית בשיטת SMILE - העתיד כבר כאן.

ניתוחי "שליפת עדשה מהקרנית" (SMILE) לתיקון קוצר ראייה וצילינדר התפתחו בקצב אדיר בשנים האחרונות.  טכניקה ניתוחית זו המבוססת על שליפת פרוסה מאמצע הקרנית באמצעות ליזר פמטו-שניה ללא צורך בחיתוך ופתיחת מתלה קרנית כמו בניתוחי הLASIK וללא צורך באידוי הקרנית עם לייזר אקסימר כמו בניתוחי הPRK מראה תוצאות מצוינות ואחוזי דיוק מאד גבוהים. זאת יחד עם פרופיל בטיחות גבוה, פחות יובש בעיניים ופחות סכנה להחלשת הקרנית מנבאים ששיטה זו היא העתיד של ניתוחי הסרת המשקפיים. 

קשה לפתוח עיניים בבוקר? העיניים נדבקות וכואבות אחרי הפתיחה?
יתכן שיש לכם את
"סינדרום הארוזיות החוזרות".
 

"סינדרום הארוזיות החוזרות" בקרנית מהווה סיבה שכיחה לכאב עיני פתאומי (בעיקר בבוקר עם ההשכמה), ירידת ראיה ופניות דחופות לרופא העיניים או למיון. האדם מתעורר בדרך כלל בשעות הבוקר המוקדמות עם כאב בעין הפגועה. הכאב נמשך, והעין הופכת אדומה, מגורה, ורגישה לאור.  החדשות הטובה - לאחרונה יש לזה פתרון.

ההודעה נשלחה לפרופ' קיזרמן

bottom of page