top of page

  מונוויזן - הפתרון למשקפי הקריאה!

 
 

הגעתם לגיל 40+ ופתאום אתם מרגישים צורך להרחיק את דף כדי לקרוא?

האם אתם חוששים שבסוף תיגמר לכם היד?

ברוכים הבאים לגיל שאפשר להתחיל (להשתמש במשקפי קריאה)  

 

 

בעית הקריאה ומדוע היא נגרמת?

כשאנו רוצים לקרוא או לראות מקרוב  (בכל גיל) אנו מפעילים כוח על העדשה שבעיננו, מקמרים אותה, ומתמקדים על העצם הקרוב. ככל שמתבגרים, כוח ההתמקדות הולך ופוחת )וזאת עקב שינויים מבניים בעדשה התוך עינית).

בסביבות גיל 40-45 אנו נאלצים להרחיק את הדף יותר ויותר, עד שהיד נעשית קצרה מידי, אז אנו מתחילים להיעזר במשקפי קריאה, שמוסיפים עדשה מרכזת נוספת לפני העין. תופעת היחלשות יכולת הראיה לקרוב (אקומודציה) נקראת פרסביופיה = זוקן ראיה.

 

מה זה מונוויזן (MonoVision)?

טיפול מונוויזן  מיועד למועמדים לניתוח לייזר או קטרקט מעל גיל 40 הרוצים להימנע ממשקפי הקריאה (לקרוב) . זוהיא הטכניקה הנפוצה והטבעית ביותר לאפשר ראיה טובה ואיכותית הן לרחוק והן לקרוב. "מכוונים" עין אחת לראיה אופטימלית לרחוק ואת השנייה לראיה לקרוב. המוח מאומן מלכתחילה לראות בעיקר באמצעות העין הדומיננטית ומסתגל לאימוץ המידע מהעין הנכונה. כך המטופל רואה טוב לרחוק וגם לקרוב - ללא עזרת משקפיים או עדשות מגע.

 

מהי עין דומיננטית ולמה זה חשוב?

למרבית בני האדם, גם אם אינם מודעים לכך, יש עין דומיננטית, בדיוק כפי שיש יד דומיננטית. העין הדומיננטית מבצעת את מרבית פעולת הראיה לרחוק.

בעין הדומיננטית מטפלים בצורה מלאה, מורידים את כל המספר כך שתראה מצוין לרחוק (נהיגה, טלוויזיה, ספורט). בעין השנייה משאירים מספר יחסית קטן במינוס (בין -1.00 ל -2.00- ) שאיתו נוכל לקרוא עיתון, מסמך, סלולארי, מחיר בסופר, איפור). המוח ילמד להשתמש בכל עין לטווח הנכון. לדוגמא: בזמן צפייה בטלביזיה המוח ייתן יותר "תשומת לב" לעין הדומיננטית וכשהמבט יופנה לשעון המוח אוטומטית יעביר את המיקוד לעין המיועדת לקריאה. כמובן שדרוש זמן הסתגלות אך לרוב תוך מספר שבועות התהליך הופך טבעי. הדבר דומה ליד דומיננטית: כשאתה רוצה לכתוב משהו אתה לא חושב באיזה יד לאחוז את העט אלא באופן אוטומטי היד הדומיננטית נשלחת לעט. כך גם ב-מונוויזן: לרחוק המוח "ישלח" את העין הדומיננטית ולקרוב "ישלח" את העין השנייה.

 

בניתוחי לייזר - מתי מטפלים רק בעין אחת ?

למי שיש מלכתחילה מספרים קטנים בעיניים עד  -2.00 יש אפשרות להציע טיפול רק בעין הדומיננטית, וכך ע"י טיפול בעין אחת בלבד (לרחוק) המטופל מקבל פתרון מלא וראיית.

כאשר אין משקפיים לרחוק ושתי העיניים רואות טוב לרחוק אבל לא לקרוב ניתן לנתח רק את העין הלא דומיננטית ולהביא אותה לקרוב.

 

מתי מטפלים בשתי העיניים ?

כשהמצב ההתחלתי הוא מספרים גבוהים יותר מ-  -2.00  או פלוסים ו/או צילינדר יש צורך לטפל בשני העיניים כדי להביא את העין הדומיננטית לראות טוב לרחוק ואת העין הבלתי-דומיננטית למינוס קטן.

 

גיל ומונוויזן

הירידה בכושר ההתמקדות לקרוב מתחילה על פי רוב בין גיל 40-45 ואנו מציעים את פתרון המונוויזן למועמדים מגיל 42 ומעלה. ככל שגיל המטופל גבוה יותר ננסה להשאיר 'שארית' גדולה יותר לקריאה (עד למקסימום הבדל בין שתי העיניים של  2.00 - מספרים).

 

סימולציה

ניתן לשער את מידת ההסתגלות ל- מונוויזן ע"י סימולציה בעזרת מסגרת בדיקה או עדשות מגע. בסימולציה המטופל מתנסה ב- מונוויזן  מדומה, כיצד יראה לאחר הטיפול, אם כי מסיבות רבות מונוויזן על גבי משקפיים פחות נוח להסתגלות ממונוויזן  שעל גבי עדשות מגע ועוד יותר פחות מזה המשג בניתוח. על פי תגובת המטופל הרופא יוכל להעריך הסיכוי להסתגלות סבירה למרות שזו נמשכת מספר שבועות ולא ניתן לדמותה במלואה במהלך הסימולציה. רוב המטופלים (כ75% ) ירגישו מצוין כבר בסימולציה הקצרה ולא יבחינו שיש להם עין אחת לרחוק ושנייה לקרוב. חלק אחר מן המועמדים לטיפול יסבלו מהפרעות שונות ובהן צל על האותיות, ראיה כפולה וכדומה - לאלו המונוויזן  יישקל במשנה זהירות.

הסתייגויות, אזהרות ותאום ציפיות?

לעיתים מונוויזן  יגרום להורדת התלות במשקפי קריאה אך לא להסרתם לגמרי. המונוויזן  אינו יכול למנוע משקפי קריאה לעולם, אלא בעיקר דוחה אותם במספר שנים ומפחית בתלות בהם, זאת אומרת שמשקפי הקריאה יהיו נחוצים רק לקריאות ארוכות של אותיות קטנות ולא ל"קריאה קצרה". 

ההודעה נשלחה לפרופ' קיזרמן

bottom of page